Harmonizace čaker pomocí automatické kresby a barevná terapie

background-680244_640Následující článek napsala Kristýna jako závěrečnou práci na škole Mohendžodáro.

Pokud jsou naše čakry v nerovnováze, cítíme se vykolejení, unavení, témata našeho života jsou nevyvážená. Proto se snažíme, aby čakry byly v rovnováze jak svou velikostí, tak i čistotou. Dají se použít různé způsoby harmonizace. Jsou jimi např. různé meditace, motlitby, afirmace (pozitivní věty, které si opakujeme) atd. Mám dobrou zkušenost s diagnostikou a harmonizací čaker pomocí automatické kresby.

Moje zkušenost s vyrovnáním a harmonizací 2. čakry je následující:

Při kresbě mých čaker byla 2. čakra v nepořádku, zablokovaná, znečištěná. Pracovala jsem na čakrách sama doma, i při skupinových kursech. Při práci ve skupině je léčení mnohem silnější, než když kreslíme sami. Pokud se více lidí soustředí na jedno téma a dodává mu energii, energie se mnohonásobně zvýší. Při jednom skupinovém kreslení mi k obrázku přišla zpráva: „Potřebuješ hodně sexu. Ale obtěžuje tě to, nechceš si to dovolit.“ A potom doma něco ve mně „přepnulo“, jako když zmáčknete spínač a najednou se rozsvítí. Přišla myšlenka: „Tak dobře, když to potřebuju, tak si to dovolím.“ Když jsem potom nakreslila stav mých čaker, hodně jsem se divila, že 2. čakra je vyčištěná. Jen tato „pouhá změna v myšlení“ způsobila, že se čakra otevřela a začala pracovat.

Poznala jsem velmi rychle, že je čakra harmonická. Mám nyní velkou chuť na sex, nezlobím se na sebe, že ho potřebuji, a jsem schopná si o něj říct.

Harmonizace čakry může trvat dost dlouho, pokud jsme měli dlouho negativní přístup k tématům, jež jí náleží. Určitě ale stojí za to na vyrovnávání čaker pracovat, protože pokud nepřitéká dostatek energie k čakře, můžeme mít zdravotní problémy orgánů spojených s určitou čakrou. Např. při hodně autoritativním přístupu v rodině může mít dítě problémy s žaludkem, který náleží k 3. čakře. Tato čakra má souvislost s mocí a ovládáním.

 

Barvy, barevná terapie

Už od mala mě velmi zajímaly barvy. Jak se měnila moje rodinná a osobní situace, měnila se u mě oblíbenost určitých barev. S odstupem a znalostí čakrového a barevného systému vidím souvislost mezi oblíbeností a antipatií k určité barvě a podvědomou touhou pomoci čakře, které se nedostávalo energie. V období dospívání jsem neměla možnost projevit svůj názor, moje 5. čakra komunikace a projevu byla zablokovaná. V té době jsem byla intuitivně „utopená“ v modré barvě. Žádnou jinou barvu jsem nenosila, jen tmavě a světle modrou. Časem jsem vyhledávala už jen světlou – nebeskou modrou. V ní jsem se cítila nejlépe.

Když jsem odešla z domu na vysokou školu, moje „modré období“ skončilo. Najednou přišla červená barva, protože začátek studia byl velmi náročný a potřebovala jsem fyzické bezpečí, řešila jsem otázku zabezpečení, bydlení, potravy. To trvalo asi dva roky. Potom jsem se zamilovala a řešila nejvíc vztah. Další dva roky jsem oblékala pouze růžovou barvu. Růžová se přiřazuje vedle zelené k srdeční čakře, čakře vztahů.

Až do svých 25 let jsem doslova „nenáviděla“ oranžovou a žlutou barvu. Moje nepřijetí sexuality souviselo s 2. čakrou a odmítáním oranžové barvy, která k ní náleží. Problémy z domova s autoritou a přílišným použitím síly a moci se odráželo na „nenávisti“ žluté barvy (barva 3. čakry). Pokud jsem si oblékla na sebe něco žlutého, dělalo mi to fyzicky špatně.

Když jsem začala jezdit na tantrické a různé další semináře, kde jsme meditovali a cvičili energetická cvičení, moje „nenávist“ žluté a oranžové barvy se začala zmenšovat. Bylo pro mě překvapením, že jsem pomalu začala nosit oranžovou barvu. Nyní je mojí „nejoblíbenější“ barvou. Moje druhá čakra je otevřená a pracuje. Vztah k žluté se pořád lepší a už toužím po žlutém oblečení. Moje 3. čakra ale pořád není v pořádku. Tato čakra bývá nejvíce zablokovaná. Pořád ještě nepřijímám svou sílu a moc. Mám z ní strach a neumím ji použít.

Myslím, že každý člověk podvědomě ví, která barva je pro něj „nejléčivější“. Mojí barvou je růžová. Když mám těžké období nebo se zabývám něčím obzvlášť složitým, halím se do ní. Proto jsem vybrala termín „barevná terapie“, protože barvy nás mohou léčit. Je velmi důležité, jakými barvami jsme obklopeni, jaké barvy používáme ve svém okolí a na oblečení. Každá barva vibruje na určité frekvenci a tato frekvence působí i na naše tělo a psychiku.

V následujícím přehledu uvádím barvy čaker a jejich působení:

 

Červená

Je základní barvou, proto je velmi důležitá. Červená je pohonem, dodává energii, abychom zvládli pozemský život. Kdo odmítá tuto barvu, chybí mu dostatek energie. Možná mu chybí i dostatečné uzemnění (barva 1. čakry) a jeho první obal aury může být poškozen.

V období matriarchátu byly Bohyně označovány červenou barvou. Dříve bylo barevné oblečení určeno pouze vrchnosti. Do tkaných koberců chudých bylo zakázáno vetkávat červená vlákna, protože červená znamenala bohatství a život.

Červená je však i barvou smrti a krve. Popravčí mívali červený hábit, ďábel byl vždy zobrazován v červené a černé. Červená představuje i agresi. Ta je v naší společnosti tabu, není jí dáván volný průchod. Avšak agrese je naším důležitým pohonem. Sílu pohonu přirovnaného k agresivitě potřebujeme již jen k tomu, abychom ráno vstali. Odstín červené je měřítkem vzteku.

Červenou můžeme využít ze zdravotního pohledu při chudokrevnosti, k obnově buněk, při mentální anorexii, svalové slabosti, při nepravidelné nebo chybějící menstruaci a při všem, co chceme oživit a stimulovat. Červená zahřívá, mobilizuje tělo. Odstraňuje zácpu, stejně jako sužující strach ze života. Barva však napomáhá zánětům. Kdo trpí na záněty, měl by s ní zacházet opatrně.

 

Oranžová

Je to nádherně pozitivně ladící barva a měla by být využívána co nejčastěji, protože povzbuzuje a rozveseluje. Posiluje mužskou aktivní sílu a pomáhá při zvládání každodenního života. Dodává potřebnou sílu k prosazení. Cítíme-li se slabí, ukazuje to na nedostatek mužského potenciálu. Oranžová přináší pocity štěstí.

Oranžová je barvou druhé čakry a má souvislost s pohlavními orgány. Můžeme ji použít při anémii, únavě, při poruchách krevního oběhu, ledvinových onemocněních, alergiích, nedostatku energie. Také se dá použít při stavech strachu, psychóze, depresi a chybějící radosti ze života. Oranžová napomáhá látkové výměně a hospodaření s vápníkem.

 

Žlutá

Je nejjasnější a nejvíce extrovertní barvou. Žlutá je barvou ducha a citů, barvou 3. čakry. Stejně jako oranžová je mužskou barvou. Solar plexus je sídlem vegetativního nervového systému, proto žlutá uklidňuje náš nervový systém. Pokud nám chybí energie a radost ze života, použijeme žlutou. Léčivá žlutá nám dává křídla, přináší radost a veselou mysl, napomáhá koncentraci, působí proti depresím, léčí únavu.

Žlutou můžeme nasadit při nedostatečné funkci štítné žlázy, nervových onemocněních, oslabení sebedůvěry, při poruchách jater (jež bývají odpovědny za akné a celulitidu) a při kolísání nálad. Posiluje nervový systém i ducha, je účinná i při ztrátě paměti a problémech s učením.

 

Růžová

Je barvou srdce, oslovuje srdce a city. Růžovou je symbolizována láska, náklonnost, oddanost. Intenzita růžové kolísá mezi poměrem červené a bílé. Červená je mužskou barvou, bílá ženskou. Každý člověk v sobě skrývá části obou pohlaví. Proto je růžová vhodná k řešení a vyrovnání tohoto tématu.

Je barvou 4. srdeční čakry. Pokud nám v auře chybí růžová, může nám chybět láska k sobě samým. Tehdy se podvědomě začínáme oblékat do růžové. Velké preferování růžové však přináší stav, kdy se pohybujeme „na růžovém obláčku“ a jsme mimo realitu. Tento stav se dá změnit pomocí červené barvy. Růžová razí především cestu k naší duši. Používáme ji při rozladění srdečního rytmu, mysli, tíži u srdce, při úzkosti, oslabení sebedůvěry a při smutku. Má dobré výsledky při angíně pectoris.

 

Zelená

Je barvou přírody, klidu. Je složena z různého poměru ženské modré a mužské žluté. Tato barva nádherně léčí, protože sjednocuje mužské a ženské prvky, a tím nás vede k našemu středu. Se zelenou se nám lépe dýchá, protože barva uklidňuje průdušky.

Zelená náleží k srdeční čakře, společně s růžovou. Pokud otevřeme svou srdeční čakru a začneme přijímat své city, odmítání růžové barvy zmizí.

Barvu můžeme použít při astmatu, kašli, záchvatovitých křečích, nervovém vypětí, zánětech kloubů, při dně, artróze, poruchách vidění a společně se žlutou při onemocněních trávicího traktu. Zelená uklidňuje a utišuje bolesti. Zmírňují se jí chronická onemocnění a bolesti.

 

Modrá

Modrá je spojována s nocí, tmou. Bleděmodrá je barvou krční čakry, tmavomodrá patří k čakře třetího oka. Pokud je porušena bleděmodrá aura, projeví se to v oblasti krku. Pokud je narušena tmavomodrá aura, značí to poruchu hormonálního systému, problémy může mít i hypofýza.

Modrá je ženskou barvou. Muži na sobě často nosí modrou, možná se podvědomě pokouší prožívat ženský aspekt. Modrá odvádí přebytečné mužské síly u žen i u mužů.

Lidé trpící depresemi často dávají přednost tmavomodré. Na rozdíl od žluté však tato barva vyzařuje spíš dovnitř. Proto by se depresivní lidé neměli do ní příliš oblékat. Tmavé barvy představují zvnitřnění, neměli bychom je odmítat, ale volit je s rozvahou. Tmavé odstíny potřebujeme stejně jako světlé.

Modrou používáme při akutních bolestech, při bolestech hlavy, krku, šíje a ramen, při krvácení z nosu, kolikách, při zánětech zubů a čelistí, při poruchách zraku. Snižuje krevní tlak, redukuje nadměrnou aktivitu a přináší uklidnění a uvolnění.

 

Fialová

Je nejvyšší inspirací, náleží ke korunní 7. čakře. Je smíchána z ženské modré a mužské červené. Pokud nám v auře chybí fialová, uvízli jsme hluboko v pozemské sféře. Sedmá čakra souvisí s meditací, spojením s Vesmírem, se sny. Pokusy ukázaly, že snové obrazy jsou bohaté na fantazii a mají velkou vypovídací schopnost, když je snící vystaven záření fialového světla.

Fialová působí příznivě na slezinu, pomáhá při migréně a neurologických potížích. Tato barva je vhodná při nasměrování na spirituální cestu, inspiruje a dává schopnosti přerůst sám sebe. Léčebná fialová by neměla být použita při nervové podrážděnosti, epilepsii, protože aktivizuje nervovou činnost mozku a mohlo by dojít k výboji v mozkových nervech.

 

Igor
Lektor osobního rozvoje a dramaturg Meditačního centra Lažánky
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.