Léčení přírodou
Zde najdete recepty čistě z přírodních bylin a plodů seřazené dle abecedy.
HLOH
Nálev z plodů
Léčí: anginu pectoris
Postup:
Do smaltované a hlavně neoprýskané nádoby nasypete 7 vrchovatých lžic hlohu a zalijete 1,5 1 vroucí vody. Nádobu zabalíte, postavíte na nevodivou podložku (azbest) a necháte louhovat 24 hodin. Scedíte přes gázu (vymačkáte také plody) a výluh postavíte do ledničky.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijete 3krát denně po jídle
Doporučení:
Výborné je spařit hloh společně se šípky, zvýší se obsah vitamínu C a nápoj bude mít lahodnou chuť. Při prvním příznaku bušení srdce musíte začít s pitím výluhu.
Lihový extrakt z květů hlohu
Léčí: poruchy srdce, nespavost, počáteční formy vysokého tlaku, arteroskleróza. Posiluje oběh, odstraňuje arytmii, snižuje dusnost.
Postup:
Snězte stroužek česneku. V průběhu léčení obzvláště poničené sliznice můžete pociťovat pálení v žaludku a ve střevech. To je v pořádku.
Kdy provádět tuto proceduru:
1- 2 týdny ráno na lačno, 1h před obědem a 2h po večeři
Důsledek:
Po jídle vás již nebude trápit nadýmání a pálení žáhy.
Doporučení:
Aby léčba měla účinek, naučte se používat jablečný ocet, který podporuje trávení a udržuje optimální pH v trávicím ústrojí. Pro obnovu sekretorických (vylučovacích) a vstřebávacích schopností sliznice zažívacího traktu je dobré používat nálev z ovsa.
ORGANICKÁ TRIPHALA
Léčí: slouží k pročištění, zbaví vaše tělo usazených toxinů a reguluje zažívání. Její použití je vhodné při detoxikaci.
Kdy provádět tuto proceduru:
- večer užijte 4 kapsle na noc a zapijte je teplou vodou
- po 3 měsících užívejte jen 2 kapsle
- kapsle užívejte celkem 6 měsíců (při chronické nemoci rok). Pak si dejte měsíc pauzu.
Doporučení:
Můžete si udělat pročisťující kůru trvající celkem 3 měsíce. Pak užívejte 3 kapsle před spaním.
Pozor:
Může se vám stát, že se na kůži objeví vyrážka. nejedná se o nežádoucí účinek, je to jen projev nárazového vyloučení škodlivých látek. V takovém případě užívání Triphaly vysaďte a pokračujte až vyrážka zmizí, nejdříve za 1 týden. Snižte i užívanou dávku na polovinu.
BŘÍZA
Upozornění: bříza dráždí nemocné ledviny!
Léčí: exzémy
Postup:
Mladé březové větve společně s listy zalijete vodou a uvedete do varu. Do horkého odvaru ponoříte bolavé ruce tak dlouho, kolik vydržíte.
Kdy provádět tuto proceduru:
- proceduru opakujeme 2 – 3 krát denně ve stejném odvaru
Doporučení:
Účinnému léčení by měla předcházet očistná kůra podle sedmibodového programu.
Očista ledvin
Postup:
Mladé březové lístky (trhané a sušené první tři dny po ztrátě lepivosti) zalijete 1 sklenicí vroucí vody – na 1 lžíci rozmělněných sušených listů). Po půl hodině nálev Scedíte a pijete ho. Pomůže i lžička medu, kterou zapíjíte březovým čajem.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijeme 3x denně před jídlem
- 1 měsíc, následně 1 měsíc vynechat
Doporučení:
Během léčení se doporučuje nejíst maso a nepít mléko.
Léčení otoků nohou
Postup:
1 lžíci březových pupenů nebo 2 lžíce březových listů zalijete půl litrem vroucí vody a louhujete 1 hodinu. Nálev Scedíte a pijete.rát denně.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijeme půl sklenice 4x denně
Léčení žaludečních vředů, pomáhá při odtoku žluči a moči, při bolestech a špatné činnosti žaludku, při vodě v břišní dutině, při ledvinových potížích, urologických potížích, ekzémech, neuralgických bolestech, myositidách (zánětech svalů), nemocech močového měchýře a revmatizmu. Léčíme jím také otoky při srdečních nemocech, potížích jater a dýchacího ústrojí.
Postup:
20 g březových pupenů zalijete 100 g čistého lihu (70 %). Louhujete 3 týdny. Přefiltrovaný výtažek schraňujete v temném chladném místě.
Kdy provádět tuto proceduru:
- užíváte 3 krát denně 15 – 30 kapek s vodou
Léčení tromboflebitidy (zánětu žil)
Postup:
Láhev naplníte asi do 1/3 březovými pupeny, zalijete vodkou nebo 50 % lihem a uzavřete zátkou. Louhujete 10 dnů, občas zatřepáte. Tímto extraktem pak mažete bolavá místa. Pomáhá i při únavě nohou (a nejen nohou), při těžko se hojících ranách a bolácích. Březové pupeny, které jsou včas sebrané a dobře usušené, můžete skladovat až 2 roky, aniž by ztratily své léčivé vlastnosti.
Doporučení:
Pokud jste nastydli a bolí vás v kříži, v zádech, v lopatkách, natírejte si březovým extraktem nemocná místa. Výborné jsou také obklady z mladého lisu’ na noc, pomáhají i při revmatizmu.
ČESNEK - PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM
Upozornění: Lidé trpící onemocněním ledvin nesmějí česnek užívat vůbec! Česnek nesmějí užívat ani těhotné ženy a lidi trpící padoucnicí a návaly krve
Výluh z citrónu a česneku
Působí jako prevence proti chřipce
Postup:
Nastrouháte na jemném struhadle dvě hlavičky česneku a dva citróny, z nichž odstraníte jadérka. Kašičku zalijete 1 litrem vařící vody a tři dny necháte louhovat na temném místě při pokojové teplotě. Výluh uložíte do ledničky a užíváte denně 1 lžíci na lačno. Účinek je jistý. Při začínající chřipce a rýmě užíváte kromě česneku 1 lžící šťávy z cibule s medem. Přitom si několikrát denně promýváte nos teplou slanou vodou.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijete od jara do podzimu a před nástupem epidemie. Nastrouháte na jemném struhadle dvě hlavičky česneku a dva citróny, z nichž odstraníte jadérka. Kašičku zalijete 1 litrem vařící vody a tři dny necháte louhovat na temném místě při pokojové teplotě. Výluh uložíte do ledničky a užíváte denně 1 lžíci na lačno. Účinek je jistý. Při začínající chřipce a rýmě užíváte kromě česneku 1 lžící šťávy z cibule s medem. Přitom si několikrát denně promýváte nos teplou slanou vodou.
Elixír mládí a současně prostředek proti dušnosti
Omlazuje krev a pomáhá zejména otylým lidem s opotřebovaným organizmem.
Postup:
Rozemelete 1/2 kg česneku a vymačkáte šťávu z 24 citrónů. Směs necháte louhovat ve sklenici převázané gázou 24 hodin. Před použitím musíte směsí důkladně zatřepat. Do půl sklenice vody rozmícháte 1 lžičku směsi a vypijete nejlépe nalačno. Spadne z vás únava a budete dobře spát.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1x denně
- po 10 –14 dnech pocítíte účinky elixíru
Recept na stenokardii doprovázenou dušností
Pomáhá i při angíně pektoris
Postup:
Připravíte si směs z 1 litru medu, 10 citrónů a 10 hlaviček česneku. Nastrouhaný nebo umletý česnek zalejete šťávou z citrónů a medem. Nádobu zakryjete gázou a směs necháte louhovat asi 1 týden v chladnu. Uvedené množství směsi vám vystačí asi na 2 měsíce.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1x denně 1 lžičku nalačno
Česnekový olej
Lék odstraňuje křeče mozkových cév, srdeční stahy, je účinný proti skleróze. Výborně rozšiřuje cévy. Česnek pomáhá při léčení křečových žil.
Postup:
Hlavičku česneku rozemelete a zalijete sklenicí slunečnicového nebo olivového oleje (nejlépe lisovaného za studena). Necháte odležet ve spodní části lednice. Užíváte česnekový olej smíchaný s 1 lžičkou čerstvé citrónové šťávy.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 3 krát denně 1 lžičku
- 30 min před jídlem
- léčebnou kůru provádíme 1-3 měsíce. Po měsíční přestávce můžete pokračovat.
Obnovení funkce slinivky břišní
Pomoc proti cukrovnce
Postup:
1 kg citrónů, 30 dkg petržele a 30 dkg česneku semelete na masovém strojku (citróny musejí být bez jader, ale s kůrou). Směs postavíte na 2 týdny do lednice ve sklenici nebo smaltované nádobě.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 3 krát denně 1 lžičku 15 min před jídlem
Doporučení:
Účinnost směsi zesiluje čaj, kterým ji zapíjíte. Listí borůvky, brusnice, lesní jahody, fazolové lusky a kukuřičné třásně ve stejném poměru zalijete vařící vodou a necháte přes noc vylouhovat v termosce. Pijete 1 sklenici po každém užití směsi.
Léčení rakoviny žaludku a střev při polypech
Postup:
300 g rozemletého česneku zalijete 300 g čistého lihu a necháme louhovat 5 až 7 dní dole v lednici.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 lžičku výtažku ve sklenici mléka 3 krát denně hodinu před jídlem nebo hodinu po něm.
FENYKL
Kloktadlo z fenyklových semen
Roztok dezinfikuje ústa, ale také stahuje z oblasti hlavy toxické usazeniny. Tento recept je vhodný užívat při zánětlivých onemocněních
Postup:
Uvařte ½ šálku vody a přidejte do něj 1 lžičku fenyklu. Vařte na nízkém ohni 5 min. Sceďte a přidejte ¼ lžičky kurkumy a ½ lžičky hnědého cukru. Zamíchejte a nechte 10 min odpočinout.
Nápoj proti hyperaciditě (pálení při močení či vyprazdňování)
Postup:
Budete potřebovat lžičku fenyklu, římského kmínu, koriandrových semen, které zamícháte do 2 sklenic vody a necháte vařit, dokud se ½ nevypaří. Nápoj usrkávejte během dne a vařte si ho po následující 2-3 dny.
JABLKO
Jablka pomáhají i při léčení dny a chronického revmatizmu, protože brání tvorbě kyseliny močové. I tady je dobré pít čaj z jablečných slupek, které vaříme 10 minut.
Léčení zastaralých katarů v žaludku
Postup:
Nastrouháte si dvě jablka na jemném struhadle a ihned je sníte. Při silném či chronickém kataru nesmíte jíst ani pít pět hodin do a 5 hodin po snědení této jablečné kaše. Postupně, jak nemoc ustupuje, zkrátíte tuto dobu na 3,5 hodiny. Jablka jíte brzy ráno, abyste se v poledne mohli naobědvat. Nesmíte je jíst na noc, vedou k nadýmání. Pokud žaludek špatně tráví, pomáháte mu vodním klystýrem, při podráždění střeva olejovým, kdy začínáte s 6 a končíte s 12 lžícemi rostlinného oleje, nejlépe lněného nebo olivového. Olejový klystýr se doporučuje i při silných zácpách. Jablka působí na střevo komplexně, proto vyléčí nejen zácpy, ale i průjmy, udělají v něm pořádek.
Kdy provádět tuto proceduru:
- První měsíc jíte jablka každý den
- druhý měsíc jablkovou kaši třikrát týdně a třetí jednou týdně. Tuto dávku se pak snažíte dodržovat neustále. Jablko musí mít vždy kolem sebe časový prostor alespoň 3,5 hodiny
JETEL LUČNÍ
Lihový extrakt/ z jetele se užívá při chudokrevnosti, bolestivých menstruacích, zánětu močového měchýře, při silném krvácení z dělohy, zánětu průdušek, astmatu a záduše.
Odvar z kořene
Léčí: zánět vaječníků, působí jako protirakovinný prostředek
Postup:
20 g (4 lžíce) drceného kořene zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a vaříme ve smaltované nádobě pod pokličkou ve vodní lázni 30 minut, scedíme a přefiltrujeme přes několik vrstev gázy. Doplníme vodou do původního objemu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 lžíce 4–5krát denně před jídlem
Čaj z jetele
Léčí: chudokrevnost, nedostatek vitamínu C, bolestí hlavy a aterosklerózu
Postup:
Zalijeme 2 lžíce rozmělněných lístků 1 sklenicí vroucí vody a necháme asi 40 minut louhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 2 lžíce výluhu 2–3krát denně před jídlem
JÍROVEC MAĎÁL (KAŠTAN KOŇSKÝ)
Odvar z rozdrcených kaštanů
Léčí: zastresované nervy, dnu, neuralgie, „housera“ apod.
Postup:
Vaříme je asi půl hodiny a necháme 1 den louhovat.
Lihový extrakt
Mírní bolesti a pomáhá i při chronickém revmatizmu
Postup:
Kaštany jemně nastrouháme nebo umeleme a přidáme čistý líh nebo francovku (na 30 g kaštanů asi 1/4 1 lihu). Necháme stát na slunci asi týden a pak přecedíme. Tinkturou potíráme bolavá místa a teple ovážeme.
Odvar z listí a plodů
Odvary a výluhy z kůry kaštanu se používají i při varikozním zvětšení žil, hemeroidech a jizvách holeně, jako prevence proti krevním sraženinám, při porodech a po operacích. Odvary z plodů a kůry kaštanu se doporučují při špatném vylučování žluči, chronických poruchách trávení, kašli a různých nemocech horních cest dýchacích“ apod.
Postup:
5 g (1 lžíce) rozdrcené suroviny zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a necháme vařit ve smaltované nádobě 30 minut pod pokličkou. Přecedíme přes dvě, tři vrstvy gázy a necháme vychladnout.
Kdy provádět tuto proceduru:
- první dva dny užíváme 1 lžíci l krát denně
- další dny (pokud odvar dobře snášíme) 1 lžíci 2–3krát denně po jídle.
- při zánětu žil dolních končetin trvá léčebná kůra 2–8 týdnů, ale ne víc jak 12 týdnů. Při hemeroidech 1–4 týdny.
KARDAMON
Kloktadlo z kardamových semínek
Použijte v případě potíží velkého množství hlenu.
Postup:
Připravte si odvar z 1 lžičky zelených kardamových tobolek stejným způsobem, jako u předchozího receptu. Po odstavení přidejte prášek ze sušeného nímového listu (někdy je nazýván curry leave). Pokud ho neseženete, můžete ho nahradit hořcem. 5 min nechte louhovat.
KONTRYHEL OBECNÝ
Výluh z listů a odvar z kořene se používá při průjmech, zápalu plic, zánětech střev, ledvin a močového měchýře a nemocech horních cest dýchacích. Výluhem se proplachuje nos při silné rýmě a krvácení.
Léčení ran, furunklů a zánětů kůže
Postup:
Nasekané listí na drobno se povaří v malém množství vody a kašička se nanáší na postižené místo, zakryje plátnem nebo voskovým papírem a převáže
Pro rodičky před porodem
Nálev stahuje děložní svalovinu.
Postup:
1 lžíci drogy zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme 4 hodiny louhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pít 10 dnů před porodem
- půl sklenice výluhu 3–4krát denně 10 minut před jídlem
KOPŘIVA
Upozornění: kopřivu nesmí užívat lidé s vysokým krevním tlakem a zvýšenou srážlivostí krve. Také při pokročilé ateroskleróze, krvácení z cysty, polypech či nádorech dělohy je nutno se při jejím použití poradit se s lékařem.
Předpis na „francouzskou“ šťávu
Léčí: časté krvácení z nosu, hemeroidy, střevní katar.
Postup:
250 g čerstvých listů zalijete 1 litrem vařící vody a necháte 12 hodin vyluhovat. Scedíte, přidáte půl kilogramu medu a pijete během dne vždy mezi jídly sklenici této šťávy..
Ruský“ čaj
Léčí: hemeroidy
Postup:
1 lžíci suchých listů kopřivy zalijete sklenicí horké vody a necháte 10 minut povařit na mírném ohni.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijete 1 lžíci čaje 4 až 5 krát denně.
Čaj z kopřivových květenství
Usnadňuje odkašlávání
Postup:
Hrst květů (nažek) spatříte půl litrem vařící vody a pijete celý den. Čaj z kopřiv a dubové kůry vyplavuje z organizmu ty největší nečistoty.
Jarní kůra
Postup:
Šťávu z kopřiv lehce získáte na odšťavovači.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 3 krát denně 1 lžičku na půl sklenice mléka či teplé vody asi 20 min před jídlem
- délka až 6 týdnů
Čaj na podporu léčení cukrovky
Čaj a polévka z mladých kopřiv celkově omlazuje organizmus, zlepšuje práci nejdůležitějších orgánů, pomáhá i při diatéze.
Postup:
Čaj si připravíte tak, že 50 g listů kopřivy zalijete půl litrem vařící vody a necháte 2 hodiny louhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
- Před každým jídlem užíváte 1 lžíci
Odvar na upevnění vlasových kořínků
Postup:
30 g listí kopřivy, 30 g listí podbělu (celkem asi 6 lžic obou drog) vaříte 10 minut v 1 litru vody a necháte 1 hodinu louhovat v nádobě zabalené v ručníku. Scedíme
Kdy provádět tuto proceduru:
- vlasy odvarem myjeme 3x týdně
- až do doby než přestanou vypadávat a zmizí lupy
Doporučení:
Na upevnění vlasových kořínků pomáhá také zápar z listů sušené kopřivy, které zalijete vařící vodou a necháte 1 hodinu louhovat. Scedíte a zápar si 1 až 2 krát týdně vtíráte do kůže. Léčení pomáhá současné pití čaje z kopřiv.
Koupelová odtučňovací kůra
Postup:
Připravíme si odvar z kopřiv a přesličky (asi tři hrstě od každého povaříte ve dvou litrech vody)
Po 4 koupelích lze „shodit“ až 1 kg váhy.
Lihové kapky proti stařecké nemohoucnosti
Po vypití celé láhve se člověk cítí bodře, zdravě, srdce mu lépe pracuje a zlepší se složení krve. Zlepšuje pohyblivost a snižuje sklerózu.
Postup:
200 g májové kopřivy zalijete půl litrem kořalky (žitné), hrdlo láhve ovážete gázou a 1 den necháte na sluníčku na okně, dalších 8 dnů louhujete v temnu. Scedíte a pijeme.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 lžičku na lačný žaludek 30 minut před každým jídlem a před spaním
LESNÍ JAHODY
Upozornění: lesní jahody mohou vyvolat vyrážku, zvracení a dokonce pocit dušení.
Použití: při ateroskleróze, nemocech ledvin, močového měchýře a sleziny, při astmatu, hemeroidním a děložním krvácení, kamenech a písku v ledvinách. Snižuje arteriální tlak, působí močopudně a upravuje režim výměny soli.
Čaj z listí
Čaj má povzbuzující a posilující účinek.
Postup:
Zalijeme 1 lžíci rozmělněné drogy 1 sklenicí vroucí vody a necháme asi 2 hodiny louhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 3–4 krát denně pijeme půl sklenice před jídlem
Jahody nebo jejich šťáva
Použití: při léčení ekzémů, uhrů, pigmentových skvrn a pih.
Čerstvé plody i odvar ze sušených jahod se používá při nemocech žaludku, střeva a žlučníku. Jsou účinné i při léčení chudokrevnosti.
Sušené jahody
Postup:
Sušíme při teplotě 45 až 65 stupňů a dáváme pozor, % nám nezplesnivěly. Nikdy je nejíme s cukrem. Kvasí!
LÍPA
Lipový čaj
Použití: čaj má uklidňující účinek na nervový systém, snižuje vazkost krve, zvyšuje vylučování moči, žluči a žaludečních šťáv, napomáhá pocení, odkašlávání hlenů a ničí mikroby. Užívá se při rýmě, kašli, při chřipce a zánětech průdušek, při nemocech ledvin a dětských infekcích.
Postup:
10 g květu (2 lžíce) spaříte 1/4 litrem vody a necháte 10 minut ustát
Jiný recept:
Postup:
3 lžíce drogy zalijete 1 sklenicí vroucí vody a na mírném ohni ohříváte 15 minut (bez vaření). Necháte asi 45 minut louhovat a pijete.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 až 2 sklenice horkého výluhu 2–3 denně po jídle
Květ lípy
Použití: pro výplach úst a hrdla, při zánětech a angínách, kdy zápar střídáme s antiseptickými prostředky – solí, propolisem, mumiem apod.
LOPUCH
Kořen z lopuchu
Použití: při poruchách trávení, podporuje vyměšování, posiluje odolnost organizmu, má léčebné účinky při dně, revmatizmu, zánětu žlučníku a nemocech žaludku
Postup:
Kořen sbíráme v září a v říjnu, případně brzy na jaře. Omytý ve studené vodě jej na tři minuty ponoříme do vroucí vody, rozkrojíme a sušíme.
Čajová směs pro muže
Použití: zvyšuje sexuální potenci, léčí přetížená játra
Postup:
Tři díly kořene pampelišky, dva díly plodu jeřábu, jeden díl kořene puškvorce, jeden díl natě čekanky a jeden díl kořene lopuchu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pije se nálev z jedné polévkové lžíce směsi dvakrát denně.
Odvar zlopuchu
Použití: léčení ekzémů
Postup:
20 minut 4–5 lžic rozemletého kořene ve vědru vody a v ještě teplém odvaru namočit prostěradlo, které mírně vyždímáme a zabalíme do něj nemocného od hlavy až k patě. Navrch dáme suché prostěradlo a vlněnou pokrývku, kterou zajistíme spínacími špendlíky.
Kdy provádět tuto proceduru:
- procedura trvá 1–2 hodiny nebo do probuzení nemocného.
- jednou denně, nejlépe na noc po dobu 6 dnů. Po jednodenní přestávce v léčení pokračujeme.
Na těle, očištěném od ekzému, by se měla objevit lehká vyrážka, která za den, za dva zmizí.
Extrakt kořene lopuchu v olivovém nebo mandlovém oleji
Použití: pro upevnění vlasů při jejich vypadávání
Postup:
1 lžíci drogy zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a na mírném ohni vaříme 30 minut, často mícháme. Louhujeme asi 10 minut a scedíme.
Kdy provádět tuto proceduru:
- půl sklenice teplého odvaru 2–3krát denně před jídlem. Odvar může být v lednici do zásoby maximálně dva dny.
MALINY
Upozornění: Maliny se nesmí používat při dně a nefritidě (zánětu ledvin).
Plody
Použití: proti skleróze, při chronickém revmatizmu, ekzémech, cukrovce a pro vystřízlivění z opilosti
Mladé výhonky maliníku - využijte k přípravě čaje
Použití: při akutních onemocněních horních cest dýchacích
Čaj ze suchých plodů
Použití: proti nachlazení
Postup:
2 lžíce drogy zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a necháme 5–6 minut louhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
- během dvou hodin pijeme 2–3 sklenice čaje
Čerstvé listy
Použití: na rány a uhry
Kořeny a dřevnaté části rostliny
Použití: při akutních, chronických a infekčních nemocech, astma
MÁTA (MELISA)
Nálev z máty
Použití: snižuje křeče cév, léčí koliky jater, ledvin a žaludku, zahání nevolnost a mořskou nemoc
Postup:
1 lžíci máty zalijete 1 sklenicí vroucí vody a louhujete v termosce 1 hodinu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- Scezený extrakt užíváte 5 až 6 krát denně po 1 lžíci
Podpora činnosti slinivky břišní
Postup:
400 g; třezalky – 100 g, řepíku – 100 g. Zalijete do termosky 1 lžíci směsi 1 sklenici vroucí vody a necháte přes noc vylouhovat.
Kdy provádět tuto proceduru:
-
pijete celý den jako čaj
OSTRUŽINY
Upozornění: nesmí se používat při akutním zánětu ledvin, žaludečních vředech a ostrých zánětech žaludku a střeva.
Čaj z listů a plodů ostružin
Použití: při hysteriích, klimakterických neurózách, ateroskleróze a vysokém krevním tlaku
Zápar z listů ostružiníku
Použití: kloktadlo při stomatitidách (zánět sliznice ústní dutiny) a angínách
Postup:
50 g zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15–20 minut louhovat.
Sušení ostružin
Postup:
Vytříděné a očištěné plody (bez zelených částí) se v tenké vrstvě suší při teplotě do 60 stupňů. Jahody při sušení občas promícháme. Sušené skladujeme v dobře uzavřené nádobě.
Doporučení:
Sušené jahody si uchovávají nejvíce cenných látek oproti např. zmražení či dokonce marmeládám.
Odvar z plodů (i sušených)
Použití: při otocích (původ od srdce), při nemocech plic doprovázených silným vylučováním hlenu a hnisu, dále při slabé funkci zažívacího traktu, plynatosti a žlučových kamenech. Odvar lze použít pro výplach úst a jícnu, k inhalaci, při nemocech i jako nálev do koupelí při revmatizmu, dně, kožních nemocech a potížích s periferním vegetativním nervstvem.
Postup:
Zalijeme 10 plodů 1 sklenicí vroucí vody a necháme 45 minut louhovat. Přecedíme přes několik vrstev gázy a doplníme vodou do původního objemu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 lžíci 4krát denně před jídlem
- max. doba trvání kůry 2 týdny
Odvar z mladých výhonků ostružiníku
Použití: při začínající cukrovce
Postup:
Odvar do koupele připravíme asi ze 100 g sušených plodů, které vaříme v 1 litru vody 30 minut.
PODBĚL
Nálev z listů nebo květů
Použití: pro odkašlávání, účinně léčí nemoci žaludku a střeva, záněty močového měchýře, bolesti hlavy, otoky, myózu (zúžení zorničky) a krtici
Postup:
5 gramů drogy (1 lžíce) zalijeme 2 sklenicemi vroucí vody a vaříme 5–7 minut.
Kdy provádět tuto proceduru:
- užíváme půl sklenice výluhu 2–3krát denně 1 hodinu před jídlem
Podbělová kůra
Použití: Šťáva také dobře léčí různé rány, jizvy a boláky. Při rýmě si ji kapeme do nosu.
Postup:
Mladé lístky, omyjeme a spaříme, semeleme na masovém strojku a vymačkáme. Šťávu ředíme vodou 1:1 a vaříme 2–3 minuty.
Kdy provádět tuto proceduru:
- 10 dnů užíváme 3krát denně 1 lžíci šťávy
Čaj z čerstvých listů a květů
Použití: proti kašli, jarním angínám, zahleněným průduškám, plicním zánětům
Postup:
Čerstvé listy a květy přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat
Podbělový med
Použití: na odkašlávání
Pleťová maska
Použití: na mastnou kůži
Postup:
Omyjte a rozdrťte lísky podbělu.
Lihový extrakt z listí podbělu pro "staré lidi"
Použití: ošetření proleženin, pro lepší srůstání stařeckých kostí
Postup:
Lihový extrakt z listí podbělu, smetanky, černého bezu a kořene lopuchu. Směsí drog ve stejném poměru naplníme ze 3/4 sklenici a zalijeme 50% lihem nebo žitnou kořalkou a necháme asi 14 dnů louhovat
PSYLLIUM
Použití: napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování, vhodný pro odstranění zácpy
Postup:
Před spaním rozmíchejte 1 čajovou lžičku ve sklenici vody a vypijte ji. Dále se na odstranění zácpy může použít lžíce ghí rozpuštěná v horkém mléce a rovněž vypita před spaním. Můžete zkusit i po hlavním jídle rozkousat lžičku opražených semen fenyklu. Nejjednodušší na přípravu je ale 20 min vařená voda, které se pije v průběhu dne.
Nápoj z psyllia
SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ
Použití: při chronických nemocech jater, kamenech v ledvinách i žlučníku, při ateroskleróze a zánětech ledvin
Sušený kořen - zdroj vitamínů
Kořen - zdroj vitamínů
Kořen pampelišky je velmi bohatý na: karoten, vitamín A, C, Bl a B2, cholin, kyselinu nikotinovou, vápník, draslík, mangan, železo a fosfor
Postup:
Kořen vykopeme na podzim nebo na jaře. Máčí se ve studené vodě a rozříznutý napůl se nechá několik dnů zavadnout. Pak se suší v dobře větrané místnosti na sítu nebo v sušičce při teplotě maximálně 50 stupňů. Kořeny určené k vnitřnímu užívání (k polykání, ne do čaje) můžeme rozemlít a ve vrstvě 3–5 cm usušit za stálého míchání, aby se nevytvořily zhustky. Dobře usušený kořen můžeme skladovat až 5 let.
Odvar z kořene
Použití: při furunkulóze, kožních vyrážkách a dalších neduzích spojených s narušením látkové výměny
Postup:
1 lžíci rozdrcené nebo umleté drogy zalijete 1 sklenicí vroucí vody, vaříte na mírném ohni 15 minut, necháte 45 minut louhovat a Scedíte.
Kdy provádět tuto proceduru:
- Užíváte v teplém stavu 3krát denně čtvrt až půl sklenice
- Užíváte 30 minut před jídlem
Suché kořeny smetánky
Použití: při prevenci aterosklerózy
Postup:
Suché kořeny umeleme na masovém strojku. Nežvýkáme je, ale pomalu obalujeme slinou a polykáme. Jí se také s medem.
Kdy provádět tuto proceduru:
- Užíváte 3x denně 1 lžíci
Nálev z kořene
Použití: pro povzbuzení chuti k jídlu, při zácpách nebo špatném vylučování žluči
Postup:
1 lžičku drobně nařezaného kořene zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Scedíme a pijeme studené.
Kdy provádět tuto proceduru:
- pijeme čtvrt sklenice 3–4krát denně před jídlem
Očistná a preventivní ozdravná kůra
Použití: jako posilující prostředek, působí při zánětech žaludku a snížené kyselosti. lehčí projímadlo při zácpách, či jako močopudný prostředek (při nemocech jater, žlučníku)
Postup:
Lístky dobře promyjeme a necháme asi půl hodiny louhovat v koncentrovaném roztoku kuchyňské soli, znovu je opláchneme studenou vodou a spaříme. Pak je semeleme a vymačkáme přes hustou látku. Šťávu zředíme vodou napolovic a vaříme 2–3 minuty. Scedíme a pijeme čtvrt sklenice 2krát denně 20 minut před jídlem.
Kdy provádět tuto proceduru:
- kůru provádíme nejlépe brzy na jaře
ŠÍPKY
Použití: při anémii, ateroskleróze, hypertonii, nemocech jater, žlučníku, krvácení (z dělohy, plic a hemeroidů), astmatu, bronchitidě, pneumonii, nemocech žaludku a dvanácterníku, bazedově nemoci.
Vitamínový odvar ze sušených plodů
Postup:
1 lžíci rozmělněných plodů zalijete jednou sklenicí vroucí vody a vaříte maximálně 10 minut, necháte louhovat 12 až 24 hodin, nejlépe v termosce, Scedíte přes gázu a pijete.
Kdy provádět tuto proceduru:
- půl sklenice odvaru 2–3 krát denně po jídle
Doporučení:
Při vaření nesmíte používat železné ani měděné nádobí.
Šípkový čaj
Použití: při avitaminóze, k čistí cév, zlepšení krevního oběhu, jako ochrana proti chřipce a nachlazení.
Postup:
Čaj vaříme pod pokličkou na velice mírném ohni.
Kdy provádět tuto proceduru:
- třikrát denně 1 sklenice před jídlem
Doporučení:
Při prevenci proti chřipce a nachlazení - pijete každé dvě, tři hodiny s medem asi týden. Snažíte se přitom omezit jídlo nebo vůbec nic nejíst.
Po šípkovém čaji si musíte vypláchnout ústa teplou vodou, protože kyselina ze šípků ničí zubní sklovinu. 3 – 4krát denně pijí šípkový čaj i diabetici.
"Kurennovův" recept
Použití: při nemoci srdce a cév
Postup:
3 lžíce rozdrcených šípků, 5 lžic rozdrcených borovicových jehliček (z mladých výhonků) a 2 lžíce na drobno nařezaných cibulových slupek. Zalijete třemi sklenicemi vody a vaříte na mírném ohni 10 minut. Nádobu zabalíte a necháte přes noc louhovat. Scedíte a pijete celý den místo vody.
Olejový výtažek z dužiny plodů šípku
Použití: na trofické jizvy, ekzémy, dermatitidy, lupénku
Kdy provádět tuto proceduru:
- 1 až 2 krát denně si přikládáte tampony namočené v oleji
- přitom 3 krát denně pijete šípkový čaj 1 sklenici po jídle
Lihový extrakt z kořene šípku
Použití: při léčení revmatizmu
Postup:
Asi 2 lžíce rozdrceného kořene necháte vylouhovat několik týdnů v půl litru 50 % lihu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- první tři dny pijete 1 lžíci extraktu 3 krát denně
- později 50 g také 3 krát denně
Šípkový likér
Postup:
Na jeden litr namrzlých šípků vezmete půl kg cukru, vše dáte do láhve se třemi čtvrtinami litru čistého lihu a postavíte do tepla.
Sušení šípků
Postup:
Při teplotě 40°C sušíte plody 45 hodin (uchovává se 58 % vitamínu C), při teplotě 80 až 100°C – 6,5 resp. 4 hodiny (uchovává se 83 % vitamínu C).
TŘEZALKA
Upozornění: při dlouhodobém užívání vyvolává zúžení cév a zvyšuje tlak. Jako „večerní“ čaj, likvidující infekční ložiska v těle, se např. doporučuje užívat pouze jednou týdně.
Použití: při katarech žaludku, plynatosti, pálení žáhy, při nervových poruchách (migrény, nespavost, deprese), při zánětech močových cest a menstruačních potížích. Působí protizánětlivě, a proto se přidává do koupelí na hemeroidy, k obkladům na rány, i jako kloktadlo
Zápar z třezalky
Použití: při průduškových potížích
Postup:
Zápar připravíte zalitím polévkové lžíce drogy 1/4 litru vroucí vody.
Doporučení:
Při bolestech hlavy pijete odvar z třezalky 3 krát denně. 1 lžíci drogy zalijete 1 sklenicí vroucí vody a vaříte 15 minut
Lék na žaludeční vředy
Postup:
Čerstvou nebo sušenou třezalkou naplníte asi litrovou zavařovací láhev a zalijete olivovým olejem (lisovaným za studena) tak, aby zakrýval horní vrstvu drogy. Láhev vložíte do úzkého hrnce na azbestovou podložku. Tento hrnec naplníte vodou a vložíte do třetího širšího hrnce, který též naplníte vodou. Voda v obou hrncích se musí vařit. Vroucí vodu ze třetí nádoby stále doléváte vodou z druhé nádoby tak, aby dosahovala po okraj sklenice. Po šesti hodinách neustálého varu je lék hotový. Olejový výtažek Scedíte a umístíte v temném, chladném místě.
Kdy provádět tuto proceduru:
- jednu až dvě lžíce půl hodiny před každým jídlem
Doporučení:
Je nutné dodržovat při užívání tohoto léku následující dietu. Nejlépe je dva tři dny hladovět a pít jenom dobrou vodu. Při hladovce pijete výtažek 3 – 4krát denně. Čtvrtý den a pak asi týden jíte 1/2 vejce a přidáte řídké ovesné kaše na vodě. Později můžete k dietě přidat slepičí vývar. Po 5 týdnech doplníte trochou bílého masa a tak pokračujete asi 3 měsíce. Je dobré se pojistit kontrolou lékaře a rentgenovými snímky před léčením i po něm. Normální jídlo včetně tmavého masa začnete jíst asi po 10 měsících. Po dobu 18 měsíců je nutno zcela vyloučit i slabý alkohol.
Lék na nemoci zažívacího traktu
Postup:
1 lžíci sušené drogy zalijete sklenicí vroucí vody, vaříte 15 minut na slabém ohni. Scedíte a pijete.
- čtvrt sklenice odvaru 3 krát denně
Odvar z třezalky, březového listí, máty a rozmělněných šípků
Použití: zlepšení odtoku žluči
Postup:
1 lžíci ingrediencí ve stejném poměru zalijete sklenicí vroucí vody a vaříte 5 minut a louhujete 4 hodiny v teple. Nejlepší je zabalit nádobu do ručníku.
Kdy provádět tuto proceduru:
- odvar užíváte teplý půl sklenice 3 krát denně asi 20 minut před jídlem
Olej z třezalky
Použití: žaludeční vředy, stomatitida, paradentóza, faringitida (zánět hltanu), při nemocech žlučníku a žlučníkových kamenech apod.
Postup:
20 g čerstvých květů (stříháte celá okvětí) zalijete 200 g olivového oleje (nejlépe nerafinovaného) a louhujete 40 dnů
Kdy provádět tuto proceduru:
- užíváte 1 až 2 lžičky denně 30 minut před jídlem
Doporučení:
Kromě květů můžete v oleji (i slunečnicovém či lněném) vylouhovat i listy třezalky. Extraktem mažete spáleniny, řezné rány, kousnutí, puchýře, boláky, záněty v ústech a na rtech.
Třezalkový liliový extrakt
Použití: na nemoci úst a hrdla, žaludku a střeva, jater, ledvin, diskinezi žlučových cest, hepatitidu, hromadění žluči, cholecystitidu (zánět žlučníku), žlučové kameny, gastritidu. Extrakt také odstraňuje zápach z úst, upevňuje dásně, zvyšuje regenerační schopnosti tkání, pomáhá při trofíckých jizvách a spáleninách, bolácích a nežitech.
Postup:
20 g květenství zalijete 100 g lihu 70 %: louhujete 2 týdny, Scedíte, přefiltrujete a uschováte v tmavé sklenici v chladu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- užíváte 40 – 50 kapek 3 – 4krát denně s vodou nebo tinkturou kloktáte (30 –40 kapek na půl sklenice vody)
VLAŠTOVIČNÍK
Upozornění: předávkování může vyvolat průjmy, zvracení a potíže s dechem. Vlaštovičník je „jedovatá“ bylina. Smí se užívat max. 1 měsíc a vždy po týdenní přestávce. Můžete opakovat dvě až tři kůry.
Použití: celkově ozdravuje a omlazuje organizmus. Můžete užívat jeho šťávu, odvar, lihový extrakt i výluh
Léčivá mast
Použití: léčí počáteční stadium tuberkulózy, lupénku, rakovinu a tuberkulózu kůže, mozoly
Postup:
10 g vlaštovičníku, 10 g lanolinu, 10 g vazelíny, 10 kapek kyseliny karbolové 0,25 %
Vlaštovičník jako lék na nádory
Postup:
Výtažek z vlaštovičníku ve směsi s kopřivou a měsíčkem zahradním bráni šíření rakovinných metastáz. Jednu lžíci směsi (rovným dílem od každé byliny) zalijete sklenicí vařící vody a necháte louhovat v termosce přes noc. Scedíte a pijete.
Kdy provádět tuto proceduru:
- půl sklenice nálevu ráno na lačný žaludek a druhou polovinu před večeří
Lék na polypy hladkého střeva
Postup:
Před spaním si uděláte mikroklyzmatem (balónek) s polovinou sklenice teplé vody, do které přidáte 5 až 7 kapek šťávy z vlaštovičníku. Šťávu si můžete připravit do zásoby na zimu. Opatrně ořezáváte stonky i s květenstvím (12–15 cm), semelete je na strojku a vymačkáte z nich šťávu. Můžete to zkusit i na odšťavovači. Na 1 litr šťávy přidáte půl litru žitné kořalky nebo čtvrt litru čistého lihu.
Kdy provádět tuto proceduru:
- při nemocech žaludku pijete první den 1 lžičku 3krát denně před jídlem
-
další dny 1 lžíci 3 krát denně před jídlem
ZÁZVOR
Zázvorový olej
Použití: při rýmě, zánětu dutin, uší, při bolestech hlavy. Vhodný je také na povzbuzení paměti a duševní činnosti
Postup:
V nerezové nádobce rozehřejte 1 polévkovou lžíci sezamového oleje. Odstavte ho z plamene a nalijte do malé misky. Nastrouhejte si 1 lžičku zázvoru a prsty z něj vymačktejte šťávu do teplého oleje. Olej promíchejte a nechte 30 odstát. Každý den je nutné si dělat čerstvou dávku!
Aplikace:
-
Lehněte si, pod krk si dejte stočený ručník a hlavu zakloňte co nejvíce dozadu. Několikrát se zhluboka nadechněte a do pravé nosní dírky nakapejte 8 kapek. Totéž aplikujte u levé nosní dírky. Nechte působit. Jakmile se z nosních otvorů začne uvolňovat zvýšená sekrece, pořádně se vysmrkejte. Pokud se v ústech tvoří hlen, vyplivněte ho.
-
Kapky používejte alespoň 1 týden. Každý den zvyšte dávku o 1 kapku. První den si tedy dejte 8 kapek, 7 den 14 kapek.
SMĚS BYLIN
Nálev do koupele
Postup:
Připravíme si směs z těchto bylin (stejným dílem od každé): třezalka tečkovaná, řebříček obecný, měsíček zahradní, heřmánek pravý, Vlaštovičník větší, květ černého bezu, fazolové lusky, lipový květ, přeslička rolní a smetanka lékařská. Nálev do koupele připravíte tak, že asi půl hrsti čajové směsí přelijete 1 litrem vařící vody a necháte 15 minut louhovat pod pokličkou.
Pravidla pro zdravou koupel:
- teplota vody 35 až 39 stupňů
-
délka koupele se postupně zvyšuje z 10 po 30 nebo dokonce 45 minut
- po koupeli 30 minut odpočíváte
Doporučení:
Tuto základní směs používáte i na čaje a rozšíříte ji o bylinky, které zesílí její účinnost u konkrétních nemocí.
Získejte aktuální informace o našich seminářích
Naše semináře se stále vyvíjejí a zdokonalují, přicházíme s novými tématy a postupy. Často organizujeme zvláštní akce plné překvapení a mimořádných zážitků. Mějte s námi bližší kontakt.